m. Psychoterapeuta może oferować psychoterapię indywidualną, z której korzysta największe grono pacjentów. Ponadto istnieją także terapie małżeńskie, terapie grupowe, a niektórzy psychoterapeuci oferują także prowadzenie psychoterapii w języku angielskim. Psychoterapia indywidualna może być prowadzona w ramach różnych nurtów terapeutycznych, w zależności od specjalizacji terapeuty oraz problemu, z którym zmaga się pacjent. Psychoterapeuta może także oferować różnego rodzaju szkolenia oraz treningi i warsztaty rozwoju osobistego. Świadczenie usług terapeutycznych i korzystanie z określonych metod psychologicznych jest dopasowane do potrzeb indywidualnego pacjenta, do problemu z którym się zmaga oraz efektywności określonej terapii. Psychoterapia może pomoc w rozwiązaniu wielu problemów natury psychologicznej.
Jeśli wolimy samodzielnie rozmawiać z terapeutą
Każdy zawód w jakimś sensie pomaga innym ludziom. Przecież kiedy nie umiemy sami czegoś zrobić, zwracamy się o pomoc do specjalisty, aby nasz problem można było rozwiązać. Niektóre z nich są jednak bardzo poważne i ich rozwiązanie może być bardzo trudne, ale jak najbardziej możliwe. Gdy w naszym życiu zdarzy się coś bardzo przykrego, nie możemy sobie z tym poradzić, analizujemy czy mogliśmy zrobić coś, żeby temu zapobiec i tak dalej. Śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, zwolnienie z pracy czy jakakolwiek inna sytuacja, w której coś kończy się na zawsze sprawia, że powrót do normalnego życia może być niemożliwy bez pomocy specjalisty. Psychoterapia może być sposobem na to, aby sobie poradzić i móc żyć dalej, mimo tego, że na początku może wydawać nam się to niemożliwe. Terapia indywidualna, albo terapia grupowa na pewno pozwoli nam po jakimś czasie uporać się z tym, co od jakiegoś czasu nas dręczy. Jeśli wolimy samodzielnie rozmawiać z terapeutą, wybierzmy terapię indywidualną, natomiast jeśli być może ktoś inny ma taki sam albo podobny problem do naszego, rozważmy opcję, którą jest terapia grupowa. Praca i pomoc psychoterapeuty, zarówno w jednej, jak i w drugiej opcji może okazać się dla nas jedynym wyjście, aby móc normalnie żyć po nieodwracalnej stracie, jakiej doświadczyliśmy.
Przeważnie są one jednak związane z
Psychoterapia online przeważnie kierowana jest do tych osób, które chcą się leczyć z pomocą psychoterapeuty i poprawiać jakość swojego życia, ale jednocześnie nie mogą tego robić w sposób tradycyjny, poprzez uczęszczanie na "normalną" terapię. Przyczyny tej niemożności bywają bardzo zróżnicowane. Przeważnie są one jednak związane z brakiem czasu. Dojazdy do dobrej kliniki mogą zajmować nawet kilkadziesiąt minut, a jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani i musimy korzystać z publicznych środków transportu, a jeszcze do tego mieszkamy na wsi lub w małej miejscowości, ten czas może się przeciągnąć nawet do godziny i to w jedną stronę.
Nie chcąc więc tracić jakże cennego czasu, czasem rzeczywiście warto poszukać psychoterapii przez Internet. Terapeuta online z powodzeniem zastąpi tego działającego w stacjonarnym gabinecie. Kamerka zapewni pacjentowi poczucie komfortu i pozwoli mu się poczuć tak, jak gdyby był on w normalnym gabinecie. Nawet terapia grupowa może być przeprowadzana online, czyli zdalnie.
Główne zalety psychoterapii
Niektórzy w ogóle nie rozumieją, na czym polega psychoterapia i to dlatego nie chcą z niej korzystać. Błędem jest natomiast myślenie, że terapia polega wyłącznie na rozmawianiu. Oczywiście głównym jej elementem są rozmowy, ale nie przypominają one w niczym zwykłych codziennych konwersacji, które każdy odbywa z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy psychoterapeuta stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Wyciąga z niego to, co ten próbował ukryć albo z czego nawet nie zdawał sobie sprawy. Zwłaszcza te negatywne emocje nierzadko pozostają poza granicami świadomości. Człowiek potrafi oczywiście dostrzec u siebie gorszy nastrój, smutek, lęk czy strach, ale zwykle nie jest w stanie sam dojść do tego, co tak naprawdę wywołuje te wszystkie emocje. Z kolei terapia grupowa nierzadko daje też dobry wgląd w problemy innych osób. Pacjenci korzystający z tej formy psychoterapii uzyskują jeszcze większe wsparcie, ponieważ otrzymują je zarówno od terapeuty, jak i od innych uczestników zajęć.